Fotowoltaika Lublin
Wybór firmy mającej dobrać poszczególne elementy instalacji i zamontować ją wraz z przeprowadzeniem uruchomienia jest kluczowy dla dobra inwestycji. Dla tego radzimy zwrócić uwagę na zalety, które wyróżniają naszą firmę(GoPV):
To nie kolniec zalet jakie niesie za sobą wybór instalacji. W naszej firmie znajdziecie Państwo doradztwo w zakresie:
- Instruktarz wypełnienia wniosku o wymianę licznika energii elektrycznej do Państwa dostawcy energii
- Informacje na jakich zasadach możecie Państwo skorzystać z programu Mój Prąd
- Informacje w jaki sposób uzyskać odliczenie onstalacji fotowoltaicznej od podatku dochodowego
- Informacje jak bezpiecznie i bezobsługowo korzystać z instalacji fotowoltaicznej przez wiele lat.
Produkuj swój prąd już teraz! Zadzwoń i zapytaj o szczegóły: 508778300
Fotowoltaika w Lublinie?
Lublin należy do czterech najbardziej nasłonecznionych obszarów Polski. To leżące po wschodniej stronie miasto świetnie nadaje się na korzystanie z dobrodziejstw jakie niesie ze sobą instalacja fotowoltaiczna.
Według programu Mój Prąd tylko w 2022 roku moc instalacji biorących udział w.w. programie wyniosła 5kW. Należy pamiętać, że jest to moc w przeliczeniu na tysiąc mieszkańcwó.
Nasza firma montuje fotowoltaikę w całym województwie Lubelskim jednak najwięcej instalacji wykonujemy w Lublinie i wszystkich jego dzielnicach: Abramowice, Bronowice, Czechów Południowy, Czechów Północny, Czuby Południowe, Czuby Północne, Dziesiąta, Felin, Głusk, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Konstantynów, Kośminek, Ponikwoda, Rury, Sławin, Sławinek, Stare Miasto, Szerokie, Śródmieście, Tatary, Węglin Południowy, Węglin Północny, Wieniawa, Wrotków, Za Cukrownią, Zemborzyce.
Fotowoltaika krok po kroku
Na etapie zamiaru zamontowania instalacji fotowoltaicznej zapewne każdy zastanawia się jak szybko owa instalacja się zwróci. Otóż w celu zapewnienia szybkiego zwrotu z inwestycji we własną fotowoltaikę należy przeanalizować obecne i przeszłe zapotrzebowanie na energię elektryczną. O ile analiza obecnego zapotrzebowania na prąd nikogo nie dziwi to już analiza danych historycznych tak. Zupełnie niepotrzebnie bo analiza na przestrzeni roku czy dwóch pozwoli na weryfikację wzrostu zapotrzebowania na prąd oraz wzrostu rachunków. To z kolei pozwoli przewidzieć przyszłe zapotrzebowanie.
Przy doborze odpowiedniej mocy musimy wziąć poprawkę na zwiększenie zużycia prądu. Często słyszymy, że instalacje są dobrane ściśle na bieżące zapotrzebowanie, a po podłączeniu fotowoltaiki prosumenci przełączają wszystko co mogą na prąd, łącznie z ogrzewaniem pomieszczeń, a potem nie są zadowoleni z inwestycji jak zobaczą roczne rozliczenie przysłane z zakładu energetycznego.
Musimy pamiętać, że dana instalacja fotowoltaiczna może wyprodukować tyle energii elektrycznej jaka jest jej moc. Posiadając fotowoltaikę o mocy 8kWp możemy spodziewać się 8kWh wyprodukowanych w ciągu roku. Oczywiście należy doliczyć plus/minus margines 10-15% na czynniki pogodowe.
Po określeniu potrzebnej mocy instalacji fotowoltaicznej należy wybrać rodzaj i moc paneli fotowoltaicznych. Tu raczej sprawa jest prosta. Panele, któe obecnie są najpopularniejsze na rynku to panele monokrystaliczne, a moc zwykle dobiera się jak najwyższą dla danego panelu.
Rodzaje paneli do fotowoltaiki
Inwerter do fotowoltaiki
Kolejnym krokiem jaki należy zrobić to dobrać odpowiedni inwerter. Urządzenia te mają za zadanie zamianę prądu stałego na zmienny i przesyłanie go dalej po instalacji wewnętrznej i zewnętrznej. To właśnie inwerter umożliwia monitorowanie pracy fotowoltaiki oraz w efektowny sposób zamienia nasz prąd. Producenci dla zachowania efektywnej pracy inwerterów zalecają aby były one przeciążone. Każdy inwerter posiada zalecaną moc maksymalną, z którą powinien działać.
Płyną za tym dwie zalety. Jedna to taka jak podaje producent, że inwerter będzie wysoko wydajny, a druga to biorąca pod uwagę spadek wydajności paneli fotowoltaicznych po pewnym czasie. Mimo zapewnień producentów gwarancjami, musimy mieć na uwadze spadek wydajności. Nie możemy doprowadzić do sytuacji kiedy moc instalacji fotowoltaicznej będzie dobrany na równo z mocą inwertera, bo po jakimś czasie może się okazać, że nasz inwerter pracuje niewydajnie.
Pozostałymi składowymi instalacji fotowoltaicznej są kable, złączki, profile do zamontowania paneli czy to na dachu czy na gruncie oraz ewentualne optymalizatory mocy.
Działanie optymalizatorów mocy
Optymalizatory mocy to nic innego jak urządzenia mające za zadanie kontrolowanie pracy panelu poprzez dopuszczenie jego działania oraz ochrona przed wyłączeniem lub ograniczeniem ze strony pozostałych paneli. Optymalizator mocy to małe urządzenie w postaci złączki, którą montuje się pod panelem fotowoltaicznym na dachu lub gruncie.
Przesyła on informacje do inwertera z jaką mocą aktualnie produkuje prąd dany panel oraz kontroluje jego pracę.
Stosunkowo niedawno bo jeszcze kilka lat temu, montowano instalacje fotowoltaiczne, w których panele działały solidarnie. Tzn. cała instalacja działała z mocą najsłabszego panelu. Przez tego typu sytuację traciło się dużo potencjału na produkcję energii elektrycznej. Wyobraźmy sobie, że jeden panel z dwudziestu działa z obniżoną mocą o 40%. Wówczas bez stosownych zabepieczeń, cała instalacja działała z obniżoną mocą.
Do obniżenia wydajności pojedynczego panelu może dojść z powodu na usterkę panelu lub chwilowe lub cykliczne zacienienie poszczególnych paneli. Wyobraźmy sobie sytuację kiedy na dachu jest zamontowana antena, której nie da się przestawić w inne miejsce, a w odpowiednich godzinach południowych rzuca cień na np. dwa panele z dwudziestu.
Wówczas cała instalacja w momencie największego nasłonecznienia nie produkje prądu. Taka sytuacja może doprowadzić do przegrzania się, usterki, a nawet pożaru.
W celu wyeliminowania powyższego zagrożenia opracowano panele podzielone na części i zabezpieczone diodą baypass. Dioda ma na celu wyłączenie zacienionej części panelu w momencie jego częściowego zacienienia. Niestety jest to rozwiązanie dosyć zawodne, często dochodzi do uszkodzeń samej diody, a co za tym idzie całego systemu zabezpieczenia i w końcu panelu fotowoltaicznego.
Kolejnym rozwiązaniem, które sprawdziło się na rynku instalacji fotowoltaicznych jest montaż optymalizatorów mocy. To małe urządzenia, które montuje się pod panelem na kablach pomiędzy złączką od panelu, a kablami prowadzącymi do inwertera.
W instalacji należy zamontować tyle optymalizatorów ile jest paneli. Każdy panel musi mieć swój optymalizator. Zadaniem optymalizatorów jest nadzór pracy poszczególnego panelu oraz ochrona przed ograniczeniem ze strony pozostałych. Zdecydowana większość optymalizatorów ma opcję zabezpiczenia przed pożarem. Warto zweryfikować to przed zakupem żeby maksymalnie podnieść bezpieczeństwo swojej instalacji.
Optymalizator współpracuje z inwerterem przekazując mu informacje o tym z jaką mocą aktualnie pracuje dany panel. W razie konieczności odłącza panel do produkcji co sprawia, że w kablach biegnących pod panelem nie płynie prąd stały, który jak wiadomo lubi iskrzeć i często jest powodem zapalenia fotowoltaiki.
Obecnie na rynku wyróżniamy trzech producentów optymalizatorów mocy. Są to firmy Solar Edge, Huawei oraz Tigo. Wszyscy zasługują na uznanie choć najczęściej w instalacjach można spotkać dwóch pierwszych.
Fotowoltaika w twoim mieście:
Fotowoltaika Babimost Fotowoltaika Bytom Odrzański Fotowoltaika Cybinka Fotowoltaika Czerwieńsk Fotowoltaika Dobiegniew Fotowoltaika Drezdenko Fotowoltaika Gorzów Wielkopolski Fotowoltaika Gozdnica Fotowoltaika Gubin Fotowoltaika Iłowa Fotowoltaika Jasień Fotowoltaika Kargowa Fotowoltaika Kostrzyn nad Odrą Fotowoltaika Kożuchów Fotowoltaika Krosno Odrzańskie Fotowoltaika Lubniewice Fotowoltaika Lubsko Fotowoltaika Łęknica Fotowoltaika Małomice Fotowoltaika Międzyrzecz Fotowoltaika Nowa Sól Fotowoltaika Nowe Miasteczko Fotowoltaika Nowogród Bobrzański Fotowoltaika Ośno Lubuskie
Fotowoltaika Otyń Fotowoltaika Rzepin Fotowoltaika Skwierzyna Fotowoltaika Sława Fotowoltaika Słubice Fotowoltaika Strzelce Krajeńskie Fotowoltaika Sulechów Fotowoltaika Sulęcin Fotowoltaika Szlichtyngowa Fotowoltaika Szprotawa Fotowoltaika Świebodzin Fotowoltaika Torzym Fotowoltaika Trzciel Fotowoltaika Witnica Fotowoltaika Wschowa Fotowoltaika Zbąszynek Fotowoltaika Zielona Góra Fotowoltaika Żagań Fotowoltaika Żary