Fotowoltaika Kielce
Jako firma z południowej Polski, wykonujemy instalacje fotowoltaiczne również w Kielcach. Naszymi atutami są:
Dodatkowo każdy przyszły prosument uzyska od naszej firmy wspracie z zakresu:
- Wystąpienia do zakłądu energetycznego z prośbą o wymianę licznika na dwukierunkowy
- Informacji jak można przystąpić do programu Czyste Powietrze w celu uzyskania dotacji na fotowoltaikę
- Odliczenia kosztu instalacji fotowoltaicznej od podatku dochodowego PIt
- Instrukcji jak bezpiecznie i bezobługowo korzystać z fotowoltaiki przez wiele lat
Wycena jest darmowa! Zadzwoń i poproś o nią: 508778300
Fotowoltaika w Świętokrzyskim?
Jak widać na mapie obok, województwo Świętokrzyskie łączy na swoim terenie dwa obszary nasłonecznienia. Ich wielkość wacha się pomiędzy 1085 kWp, a 1110 kWp.
Kielce są odpowiednim miejscem na inwestycję w fotowoltaikę. Odpowiednie nasłonecznienie sprawia, że inwestycja w instalację jest zasadna.
Jako firma GoPV montujemy instlacje fotowoltaiczne na terenie całego województwa Świętokrzyskiego. Do najpopularniejszych miast należy bez wątpienia jego stolica: Kielce wraz ze swoimi dzielnicami i osiedlami:
Baranówek, Barwinek, Białogon, Bocianek, Bukówka, Cedro Mazur, Centrum, Czarnów, Dąbrowa, Dobromyśl, Domaszowice Wikaryjskie, Dyminy, Głęboczka, Herby, Osiedle Jagiellońskie, Osiedle Jana Czarnockiego, Osiedle Jana Kochanowskiego, Karczówka, Łazy, Na Stoku, Niewachlów I, Niewachlów II, Nowy Folwark, Osiedle Chęcińskie, Osiedle Świętokrzyskie, Ostra Górka, Pakosz, Piaski, Pietraszki, Pod Dalnią, Pod Telegrafem, Podkarczówka, Posłowice, Sady, Osiedle Sandomierskie, Sieje, Sitkówka, Skrzetle, Słoneczne Wzgórze, Słowik, Szydłówek, Ślichowice, Uroczysko, Wielkopole, Wietrznia, Zagórska Południe, Zagórska Północ, Zagórze, Zalesie, Osiedle Związkowiec.
Fotowoltaika krok po kroku
Najważniejszym pytaniem jaki stawiają nasi klienci to czy fotowoltaika się opłaca. O ile nie ma nic w tym dziwnego, i generalnie fotowoltaika się opłaca to długość zwrotu z inwestycji w nią jest uzależniony od szczegółów.
Najważniejszym czynnikiem jest moc instalacji oraz na jakich komponentach zostanie wykonana. Biorąć pod uwagę, że jest to inwestycja długofalowa nawet na 25 lat. Należy odpowiednio dobrać moc oraz rodzaj instalacji.
Przy wyborze mocy należy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie historyczne oraz bierzące w celu próby przewidzenia przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną. Nie jest to trudne bo w instalacjach na starych warunkach przyjmowało się bieżące zużycie dodając do niego 20% jako koszt odbioru z siecie własnego prądu i do tego doliczając zwiększenie zapotrzebowania na energię w postaci np. ogrzewania wody użytkowej prądem lub montaż kliematyzacji dodatkowych telewizorów itp.
Niektórzy chcą wykorzystać instalację do umożliwienia sobie ładowania samochodu elektrycznego za pomocą szybkiej ładowarki, a nie tradycyjnie z gniazdka.
Przy nowym sposobie rozliczania fotowoltaiki należy tak obliczyć zapotrzebowanie, żeby kwota uzyskana poprzez odsprzedaż prądu była na tyle wysoka, żeby pokryła przyszłe zużycie wraz z przesyłem. Często w obliczeniach przyszli klienci nie biorą pod uwagę ceny przesyłu energii, a przecież prosument na nowych zasadach, pobierając z sieci jednostki elektryczne musi płacić nie tylko za nie ale również za przesył.
Przy sprzedaży natomiast, zakład elektryczny płaci tylko za jednostkę elektryczną bez przesyłu.
Przy nowych zasadach zwrot z inwestycji za instalację fotowoltaiczną jest nieco wydłużony ale cała inwestycja nadal się opłaca.
Najpopularniejsze panele fotowoltaiczne
Działanie fotowoltaiki
Zapewne każdy wie, że fotowoltaika to technologia, która potrafi przemienić energię pochodzącą ze światła głównie ze słońca. Cały proces zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych. Najpopularniejszymi obecnie na rynku ogniwami są ogniwa monokrzemowe. Sama produkcja skłąda się z dwóch procesów: absorbcja światła oraz efekt fotowoltaiczny.
Absorbcja światła
Panel fotowoltaiczny jest zbudowany z wielu komórek fotowoltaicznych, które znajdują się tuż pod zewnętrzną przeźroczystą wartswą. Kiedy do panelu fotowoltaicznego dociera promień słoneczny, cząstka światła(foton) uderza w komórkę fotowoltaiczną.
Efekt fotowoltaiczny
Efektem fotowoltaicznym jest zjawisko, które zachodzi kiedy foton uderza w komórkę fotowoltaiczną. Dokładnie chodzi dostarczenie energii elektronowi w komórce fotowoltaicznej przez fotona. Elektrony, które powstały w ten sposób uwolnione tworzą prąd stały (DC), który płynie kablami do inwertera i zamieniany jest na prąd zmienny(AC).
Pozostałymi składowymi instalacji fotowoltaicznej są kable, złączki, profile do zamontowania paneli czy to na dachu czy na gruncie oraz ewentualne optymalizatory mocy.
Optymalizatory mocy
Ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej są coraz popularniejsze optymalizatory mocy. Jak dowiedziliśmy się z tekstu powyżej, żeby panel fotowoltaiczny produkował prąd, musi docierać do niego światło. Teraz wyobraźmy sobie że jeden panel z wielu jest zacieniony.
W standardowej instalacji fotowoltaicznej panuje zasada solidarności. Czyli jeśli jeden panel jest zacieniony to pozostałe działają jakby były zacienione lub nie działają. Przyjmijmy, że jeden panel został przysłonięcy przez komin rzucający cień i produkuje prąd z obniżoną wydajnością 20%. Wówczas pozostałe panele również produkują prąd z obniżoną wydajnością o 20% mimo tego, że są w pełnym słońcu.
Żeby tego uniknąć producenci rozwiązań fotowoltaicznych wymyślili panele dzielone na pola. Dzięki zastosowaniu diody baypass każdy panel dzieli się na trzy części mogące w razie zacienienia się wyłączyć, nie wyłączając całego panelu. Jednak ta technologia jest bardzo awaryjna i nie odcina płynącego w kablach prądu stałego od panelu, który nieprodukuje prądu i jest bardzo nagrzany. To sprawia, że niezwykle łatwo o pożar, bo jak zapewne wiadomo prąd stały lubi iskrzeć.
Producenci posunęli się jeszcze dalej i opracowali optymalizatory mocy. W odróżnieniu od diody nie są one częścią składową panelu tylko dodatkowym elementem montowanym pod panelem. Ich zadaniem jest odłączanie od produkcji całkowicie zacienionego panelu oraz eliminacja ograniczeń przez inne panele. Dzięki optymalizatorowi, wydajność naszego panelu nie zostanie pomniejszona o wydajność nasłabszego panelu w instalacji.
Optymalizatory na bieżąco przesyłają informację o produkcji danego panelu do inwertera. Dzięki temu każdy prosument może z łatwością w aplikacji lub na stronie internetowej podglądnąć wydajność poszczególnych paneli. Warunkiem takiego działania jest zastosowanie takiej ilości optymalizatorów, która pokrywa się z ilością panelu.
Szacuje się, że optymalizatory mocy pozwalają uzyskać do 40% więcej proądu niż bez nich.
Producentami, których z czystym sumieniem możemy polecić są: Solar Edge, Huawei oraz Tigo.
Montaż fotowoltaiki:
Fotowoltaika Kielce Fotowoltaika Ostrowiec Świętokrzyski Fotowoltaika Starachowice Fotowoltaika Skarżysko-Kamienna Fotowoltaika Sandomierz Fotowoltaika Końskie Fotowoltaika Busko-Zdrój Fotowoltaika Jędrzejów Fotowoltaika Staszów Fotowoltaika Pińczów Fotowoltaika Włoszczowa Fotowoltaika Suchedniów Fotowoltaika Połaniec Fotowoltaika Sędziszów Fotowoltaika Opatów Fotowoltaika Stąporków Fotowoltaika Kazimierza Wielka Fotowoltaika Chęciny Fotowoltaika Ożarów
Fotowoltaika Chmielnik Fotowoltaika Małogoszcz Fotowoltaika Piekoszów Fotowoltaika Radoszyce Fotowoltaika Ćmielów Fotowoltaika Daleszyce Fotowoltaika Kunów Fotowoltaika Wąchock Fotowoltaika Koprzywnica Fotowoltaika Bodzentyn Fotowoltaika Osiek Fotowoltaika Morawica Fotowoltaika Klimontów Fotowoltaika Oleśnica Fotowoltaika Zawichost Fotowoltaika Łagów Fotowoltaika Łopuszno Fotowoltaika Nowa Słupia Fotowoltaika Pierzchnica Fotowoltaika Iwaniska Fotowoltaika Skalbmierz Fotowoltaika Stopnica Fotowoltaika Pacanów Fotowoltaika Wodzisław Fotowoltaika Szydłów Fotowoltaika Nowy Korczyn Fotowoltaika Działoszyce Fotowoltaika Wiślica Fotowoltaika Opatowiec